flag Судова влада України

Єдиний Контакт-центр судової влади України 0-800-501-492

"Депутат пропонує заборонити судам застосовувати Конституцію як норми прямої дії: судді проти", ЮРЛІГА

21 лютого 2019, 11:35

Народний депутат Андрій Помазанов зареєстрував у Верховній Раді законопроект № 10061, який позбавляє суд права застосувати положення Конституції як норми прямої дії.

Зараз процесуальні кодекси передбачають: суд, визначивши що закон чи інший правовий акт суперечить Конституції України, не застосовує такий закон чи інший правовий акт, а застосовує норми Конституції України як норми прямої дії.

Законопроектом же який має назву "щодо забезпечення верховенства права у захисті основних прав і свобод людини і громадянина" судам пропонується зупиняти провадження і звертатися до Верховного Суду, який, протягом 60 днів з дня надходження запиту, зобов'язаний скликати Пленум для вирішення питання стосовно внесення до Конституційного Суду України подання щодо конституційності закону чи іншого правового акта, вирішення питання про конституційність якого належить до юрисдикції КСУ.

Крім того, у Законі "Про Конституційний Суд України" пропонується передбачити можливість колегій (а не лише Великої Палати) з власної ініціативи вжити заходів щодо забезпечення конституційної скарги, видавши забезпечувальний наказ, який є виконавчим документом.

Цю законодавчу ініціативу ЮРЛІЗІ прокоментував голова Окружного адміністративного суду міста Києва Павло Вовк:

- На сьогодні основоположним принципом забезпечення прав та свобод людини і громадянина є принцип верховенства права, який закріплений у статті 8 Конституції України. Відповідно до Основного Закону України, права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, а утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним її обов'язком. Саме цей принцип лежить в основі здійснення правосуддя та зобов'язує суди керуватись Конституцією України і не застосовувати закони чи правові акти, які їй суперечать.

Переходячи до оцінки правозастосування проекту Закону про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення верховенства права у захисті основних прав і свобод людини і громадянина, варто зазначити, що його прийняття свідчитиме про суттєвий крок назад в процесі утвердження України як правової держави. Адже норма, коли суд не міг самостійно застосовувати положення Конституції України як норми прямої дії, а повинен був зупиняти провадження та звертатись до Верховного Суду України, мала місце до проведення реформи судової влади. Це було можливим за умов, коли головним принципом правосуддя визначався принцип законності. В сьогоднішніх умовах законопроект №10061 від 15 лютого є неконституційним та таким, що суперечить принципу верховенства права.

 

Джерело: ЮРЛІГА

https://jurliga.ligazakon.net/ua/news/184266_deputat-proponu-zaboroniti-sudam-zastosovuvati-konstitutsyu-yak-normi-pryamo-d-sudd-proti