Всеукраїнська асоціація адміністративних суддів направила Президенту Європейської асоціації адміністративних суддів Едіт Целлер лист, в якому закликала висловити підтримку судової незалежності в Україні. Причиною такого звернення стала ситуація, що склалась у зв’язку із ініціативою Президента України Володимира Зеленського ліквідувати Окружний адміністративний суд міста Києва та подання як невідкладних проектів законів України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» (№5369) та «Про внесення зміни до розділу ХІІ «Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про судоустрій та статус суддів» (№5370).
«Внаслідок реалізації цих ініціатив суд, який має виключні повноваження розглядати справи проти Уряду та центральних органів влади, повністю припинить здійснювати правосуддя одночасно з набранням чинності вказаних законопроектів. На декілька років зупиниться розгляд близько 45 тис. справ, у тому числі з питань соціального захисту громадян, які перебувають у провадженні ОАСК, оскільки суд, до якого у кінцевому результаті будуть передані ці справи, ще не створений, як і не створена Вища кваліфікаційна комісія суддів України, яка має здійснювати добір та переведення суддів до новоутвореного суду», - йдеться у зверненні. Крім того, в листі наголошується на очевидному обмеженні доступу громадян до правосуддя та колосальних втратах бюджетних коштів, які необхідні для реалізації вказаних законів.
Проект закону про ліквідацію Окружного адміністративного суду не супроводжується висновком Вищої ради правосуддя щодо його підтримки, що суперечить частині другій статті 125 Конституції України та створює загрозу незалежності усій судовій системі України і ліквідації будь-якого суду у випадку, якщо його рішення не влаштовують діючий політикум. При цьому, Рада суддів України, звертаючись до Президента України та народних депутатів України наголосила на відсутності виключних підстав для ліквідації судів, визначених національним законодавством.
У зверненні також йдеться про те, що ініціативи ліквідації ОАСК тривають з 2004 року та час від часу супроводжуються обшуками суду та житла суддів, викликами на допит. «Не зайвим буде наголосити, що на даний час відсутні вироки судів відносно суддів Окружного адміністративного суду міста Києва щодо вчинення ними кримінально караних діянь», - наголошується у листі.
У підсумку Асоціація просить Президента Європейської асоціації адміністративних суддів Едіт Целлер проаналізувати ситуацію, що склалась, та надати своє бачення і підтримку незалежності судової влади в Україні.